Naujienos

„Rail Baltica“: perkamos ruožo nuo Kauno iki sienos su Lenkija projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugos

2022 06 03


Birželio 2 d. paskelbtas naujas ruožo nuo Kauno (Jiesios) iki Lietuvos ir Lenkijos sienos statybos projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų viešųjų pirkimų konkursas. Konkursą „LTG Infra” vardu organizuoja bendra „Rail Baltica“ įmonė „RB Rail AS“.

Konkursą sudaro du etapai, pirmasis konkurso etapas yra kvalifikacinis etapas. Paraiškas galima teikti iki 2022 m. rugpjūčio 1 d. Latvijos viešųjų pirkimų sistemoje EIS. Antrasis konkurso etapas yra pasiūlymų teikimo etapas ir derybos. Naujos 78 km ilgio linijos nuo Kauno (Jiesia) iki Lietuvos ir Lenkijos sienos statybos projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų sutartį planuojama pasirašyti 2023 m. pradžioje. Darbai bus finansuojami ES Europos infrastruktūros tinklų priemonės (EITP) ir Lietuvos valstybės lėšomis.

„Šių viešųjų pirkimų pradžia yra svarbus globalaus projekto „Rail Baltica“ įvykis. Baltijos šalyse projektuojama daugiau nei 640 km linijos ir, nors tai įgyvendinti yra sudėtinga dėl neregėto masto darbų, jau įžengėme į kitą statybų etapą ir visame transporto koridoriuje pradėjome didelio masto statybos darbus“, – sako Agnis Driksna, „RB Rail AS“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas.

„Vienas pagrindinių „Rail Baltica“ projekto tikslų – integruoti Baltijos šalių sostines į Europos geležinkelių tinklą. Naujas ruožas „Kaunas–Lietuvos ir Lenkijos siena“, pilnai atitinkantis greitojo traukinio vėžės parametrus, atvers galimybes ne tik keleiviams, bet ir krovinių vežėjams pasirinkti geležinkelį kroviniams kroviniams gabenti Šiaurės jūros – Baltijos pagrindinio tinklo koridoriumi bei stiprinti bendradarbiavimą tarp Baltijos šalių ir Lenkijos. Regioniniai traukiniai užtikrins susisiekimą su mažesniais miestais ir šalia naujosios geležinkelio linijos esančiomis gyvenvietėmis“, – teigia Marius Narmontas, „RB Rail AS“ Lietuvos filialo vadovas.

Konkurso objektas – teikti geležinkelio kelio pagrindo, antstatų ir su jais susijusių inžinerinių statinių projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugas naujoje standartinio vėžės pločio (1435 mm) greitųjų elektrifikuotų dvikelių geležinkelio linijų „Rail Baltica“ atkarpoje nuo Kauno (Jiesios) iki Lietuvos ir Lenkijos sienos. Preliminarią „Rail Baltica“ atkarpos „Kaunas–Lietuvos ir Lenkijos siena“ apimtį sudaro maždaug 78 km ilgio ir 1435 mm pločio dvikelis geležinkelis, 27 kelio viadukai, 26 geležinkelio viadukai, 27 laukinių gyvūnų perėjos, 46 pralaidos ir kita infrastruktūra bei inžineriniai tinklai. Bendra sutartis suskirstyta į mažesnes dalis. Pagrindinės projektavimo paslaugos apima tokią veiklą kaip vietos tyrimai, projektiniai pasiūlymai, techninis projektas, įskaitant statybos leidimo įgijimą. Sutartyje taip pat numatyta teikti išplėstinio techninio projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugas, kurios turi būti teikiamos užsakovui pageidaujant.

Susisiekimo ministerija po aktyvių diskusijų ir pokalbių su savivaldybių atstovais ir visuomene patvirtino optimalią „Rail Baltica“ geležinkelio trasos nuo Kauno (Jiesios) iki Lietuvos–Lenkijos valstybių sienos alternatyvą. Atsižvelgus į gyventojų daugumos nuomonę, pasirinktas trumpiausias ir labiausiai nuo urbanizuotų vietovių nutolęs variantas – 6A alternatyva. Atsižvelgdama į globalaus projekto „Rail Baltica“ perspektyvą ir įsipareigojimą skatinti kuo didesnę ilgalaikę socialinę ir ekonominę „Rail Baltica“, kaip tikro tarpvalstybinį projekto, naudą, „RB Rail AS“ tvirtai remia šį strateginį sprendimą ir pripažįsta pridėtinę vertę, kurią sukurs šis sprendimas.

Pasirinkus šią alternatyvą galima sutrumpinti kelionės laiką visomis pagrindinėmis keleivių ir krovininių traukinių kryptimis bei sutrumpinti geležinkelio bėgių ilgį. Šie parametrai leidžia sukurti patrauklią „Rail Baltica“ vėžę keleiviams ir sumažinti infrastruktūros eksploatavimo bei priežiūros išlaidas. Pasirinkta alternatyva taip pat leidžia užtikrinti reikiamus pajėgumus krovininiams traukiniams „Rail Baltica“ ekonominiu koridoriumi, kurie aptarnauja Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos piliečius ir kelia regiono ekonomikos lygį.

Šis pagrįstas „Rail Baltica“ geležinkelio ir šiuo metu eksploatuojamo europinės vėžės geležinkelio nuo Lenkijos sienos iki Kauno derinys leis Marijampolės, Šeštokų, Kalvarijų, Alytaus ir kitiems gyventojams greičiau pasiekti Kauną, išlaikant visų tarpinių stočių junglumą ašyje Kaunas–Kazlų Rūda–Marijampolė bei užtikrinant optimalias kasdienes važiavimo į darbą ir atgal sąlygas.

„Rail Baltica“ geležinkelio linija traukiniai galės važiuoti iki 249 km/val. greičiu. Numatoma, kad kelionė nuo Jiesios iki sienos su Lenkija truks iki 19 minučių. Užbaigus „Rail Baltica“ statybas, kelionė iš Kauno į Varšuvą užtruks 3,5 valandos, o kelionė į Lenkijos sostinę iš Vilniaus užtruks tik kiek daugiau nei 4 valandas.